Projekt Ośrodka Rehabilitacji dla niepełnosprawnych dzieci i młodzieży w Chinyunyu jest na etapie budowy  pierwszego budynku rehabilitacji, dach jest już gotowy, są też pieniądze na sprzęt.

W przyszłym roku 2025 będzie budowa drugiego budynku tj. schroniska dla matek z dziećmi niepełnosprawnymi, które będą brać udział w turnusie rehabilitacyjnym razem z dziećmi. Po ukończeniu turnusu w Ośrodku Rehabilitacji, mama będzie wiedziała jakie ćwiczenia i jak je robić z dzieckiem w domu.

W trzecim roku trwania projektu  odbędzie się budowa “Skill Centre” gdzie młodzież z niepełnosprawnością będzie uczyć się drobnych zawodów np. szycia, wyrobu drobnych przedmiotów/mebli  użytku domowego, wyplatania koszyków, maty, a także uprawy warzyw. Są to umiejętności, które osoby z niepełnosprawnością będą mogły się nauczyć, by potem móc się z tego utrzymać.

Cały obszar Chinyunyu i Mpanshyi podzieliliśmy na rejony i z każdego rejonu przeszkolimy w przyszłym roku wolontariuszy – w sumie będzie ich 30 osób. To oni pomogą nam odszukać tych potrzebujących w ich rejonach, którzy często pozamykani są w domu, sparaliżowani, po wylewach, niewidomi, psychicznie chorzy.

Wolontariusz będzie odwiedzał dzieci, które ukończyły turnus rehabilitacyjny, by upewnić się, że mama kontynuuje ćwiczenia z dzieckiem w domu. Wolontariusz będzie też mógł udzielić rodzinie wskazówek jak opiekować się obłożnie chorym /niepełnosprawnym w domu: odżywianie, higiena osobista, ćwiczenia ruchowe.

2-3 razy w roku Grupa Lekarzy Ortopedów z Polski pod przewodnictwem dr Bartłomieja Osadnika przyjeżdża do naszej misji w Mpanshyi. Będzie to też okazja, aby zorganizować naszych niepełnosprawnych w Chinyunyu, wielu z nich będzie można pomóc, szczególnie tym najmłodszym.

W przyszłym roku będziemy się starać o samochód/ambulans,  żeby docierać do tych ludzi do ich domów. Wielu z nich potrzebuje lekarza, badań, a tam gdzie mieszkają, ze względu na odległość i drogę, nie dadzą rady sami dotrzeć do Ośrodka Zdrowia. Badając przyczyny tak ogromnej liczby niepełnosprawnych osób w tym rejonie, jedna z nich zajmuje pierwsze miejsce: ze względu na odległość, brak transportu kobiety rodziły w domu. W przypadku komplikacji nie miał kto pomóc, dziecko jeśli przeżyło to pozostało niepełnosprawne.

Co jest potrzebne?

– wózki inwalidzkie – cena jednego USD  150.00
– opłata kursu dla Wolontariuszy – dowolna wpłata
– żywność – dowolna wpłata (chodzi tu o pomoc w wyżywieniu matek z dziećmi, które będą brać udział w turnusie Rehabilitacyjnym)
– pomoc w pokryciu kosztów transportu – dowolna wpłata

Wpłaty można przesłać na konto:

Fundacja Pro Spe
Adres: ul. S. Jabłońskiego 7/7,
35-068 Rzeszów
mBank S.A.
Nr rachunku: 25114012250000234326001010
Nr rachunku z IBAN : PL25114012250000234326001010
Swift: BREXPLPWRZE

z dopiskiem :

REHABILITACJA – wózek inwalidzki
albo
REHABILITACJA – żywność
albo
REHABILITACJA – kurs dla Wolontariuszy
albo
REHABILITACJA – koszty transportu

Jeśli ktoś pragnie zaadoptować na odległość niepełnosprawne dziecko – oplata roczna  USD 200.00
Jest również możliwość zakupienia dodatkowych rzeczy dla dziecka w sklepiku, w Zambii – na miejscu.

Oczywiście w przyszłości, jak będzie możliwość  zamieszkania,  ucieszymy się na Wolontariuszy z Polski – w dziedzinie Rehabilitacji dzieci i dorosłych. To nam pomoże  w prawidłowym prowadzeniu Ośrodka, dokształcaniu miejscowej kadry personelu Rehabilitacji i miejscowych Wolontariuszy.

Przed nami ogromne zadanie. Ufamy, że z Bożą i ludzką pomocą będziemy mogli tym ludziom pomóc.
Już teraz z całego serca wszystkim dobroczyńcom serdecznie dziękujemy.