Regulamin
lub Regulamin programu: ADOPCJA SERCA
- Program „Adopcji Serca” Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza w Mikołowie, obejmuje dzieci szkolne i przedszkolne z Zambii, z terenów przyległych do placówek misyjnych Sióstr Boromeuszek.
- Adopcji może podjąć się osoba pełnoletnia, rodzina lub grupa osób, grupa parafialna, klasa szkolna, szkoła, przedszkole, firma czy instytucja.
- Jeśli adopcji podejmuje się grupa osób lub firma czy instytucja, powinny one wskazać przedstawiciela do kontaktów.
- Osoba bądź instytucja podejmująca się adopcji zyskuje miano Rodzica Adopcyjnego, a podopieczny Dziecka Adopcyjnego.
- Do programu można zgłaszać się przez cały rok. W Zambii rok szkolny rozpoczyna się w styczniu i pokrywa się z rokiem kalendarzowym, dlatego staramy się znaleźć Rodzica Adopcyjnego dla każdego dziecka przed 1 stycznia danego roku. Adopcja może rozpocząć się też w ciągu roku szkolnego, jeśli są jeszcze dzieci, które nadal nie mają swoich opiekunów.
- Rodzice Adopcyjni otrzymują (po przesłaniu wypełnionej deklaracji na adres pocztowy lub mailowy koordynatora) informacje o dziecku i jego zdjęcie, a po wyrażeniu zgody na przyjęcie konkretnego dziecka dokonują pierwszej wpłaty w terminie do 14 dni. Jeśli Rodzic Adopcyjny nie dokona tej wpłaty, dziecko będzie przydzielone innemu Rodzicowi Adopcyjnemu.
- Przystępując do programu, Rodzic Adopcyjny udostępnia koordynatorom tego programu swoje: imię i nazwisko, adres, adres e-mailowy do korespondencji (jeśli inny niż adres, z którego wysłano zgłoszenie do programu), tym samym wyraża zgodę na przetwarzanie tych danych osobowych wewnątrz programu.
- Koszt adopcji uzależniony jest od wieku, a co za tym idzie, etapu edukacyjnego dziecka, jak również od miasta lub wioski, w której mieszka (200 USD, 250 USD lub 300 USD). Aktualny koszt opłaty rocznej podawany jest na stronie internetowej www.adopcjaserca.org w odpowiednich zakładkach danej placówki misyjnej.
- Konto misyjne jest dolarowe, ale wpłat można dokonywać w złotówkach według kursu sprzedaży mBank SA w danym dniu. Opłaty można uiszczać ratami, przy czym wpłatę pierwszej raty należy dokonać w ciągu 14 dni od złożenia deklaracji. Wysokość najniższej raty to równowartość 10 % opłaty rocznej.
- Część opłaty adopcyjnej (szczegóły w zakładkach danej placówki misyjnej na stronie www.adopcjaserca.org.) przeznaczona jest na cele administracyjne programu „Adopcji Serca”, związane z opłatami energii, internetu, dojazdu do dzieci i z wynagrodzeniem pracowników socjalnych czyli rdzennych mieszkańców pomagających przy programach adopcyjnych w Zambii. Siostry misjonarki i koordynatorzy w Polsce posługują charytatywnie.
- Wpłat należy dokonywać na konto misyjne Zgromadzenia:
Fundacja Pro Spe
Adres: ul. S. Jabłońskiego 7/7,
35-068 Rzeszów
mBank S.A.
Nr rachunku: 25114012250000234326001010
Nr rachunku z IBAN : PL25114012250000234326001010
swift: BREXPLPWRZE
- Wszystkie wpłaty prosimy opisywać wg poniższego schematu:
Nazwa placówki misyjnej, imię i nazwisko dziecka, nr kartoteki – darowizna. Dopisek „darowizna” jest ważny dla osób rozliczających opłaty adopcyjne w rocznym zeznaniu podatkowym. - Trzymiesięczne zaległości w opłatach jak również źle opisane wpłaty, które uniemożliwiają zaksięgowanie kwoty na konkretne dziecko, spowodują konieczność szukania nowego Rodzica Adopcyjnego.
- Każdy Rodzic Adopcyjny otrzyma przynajmniej raz w roku informację na temat swojego dziecka wraz ze zdjęciem.
- Rodzic Adopcyjny może wysłać do swojego Dziecka Adopcyjnego kilka słów w j. angielskim o sobie i swojej rodzinie. Listy należy kierować na adres Misji, a do środka koperty włożyć kartkę z imieniem, nazwiskiem oraz numerem kartoteki dziecka. List można wysłać w kopercie bąbelkowej, a tym samym przesłać dziecku kilka drobiazgów, np. swoją fotografię, kolorowankę, ołówek, notes, słodycze (za wyjątkiem czekoladowych). Dzięki takiej korespondencji dziecko będzie miało świadomość, że jest kochane, otoczone troską, pamięcią i modlitwą.
- Można też wysyłać paczki: podopiecznym w ilości 1 paczka na rok, a na potrzeby Misji bez limitu. Wszystkie paczki należy przesyłać zgodnie z informacjami zamieszczonymi na ten temat w zakładce danej placówki misyjnej, na stronie internetowej www.adopcjaserca.org. Ważne, by na paczce umieszczać tylko adres misji, w tym miejscu nie można wpisywać danych dziecka, gdyż nie ma możliwości, aby dziecko samo odebrało paczkę na poczcie. Po dotarciu na Misję paczki są otwierane i zawartość, zgodnie z listą i przeznaczeniem, przekazywana jest do odbiorców.
- Program „Adopcja Serca” stwarza możliwość wyjazdu Rodziców Adopcyjnych do Zambii, w celu odwiedzin swojego Adopcyjnego Dziecka i pomocy przy misji. Zgłoszenia należy kierować do referentki misyjnej Zgromadzenia, kontakt podany na stronie www.adopcjaserca.org. Każdy wyjeżdżający musi wypełnić stosowne oświadczenie.
- Rodzice Adopcyjni podczas kontaktu z rodziną Dziecka Adopcyjnego zobowiązani są do nieskładania obietnic dotyczących dodatkowej pomocy dziecku/rodzinie: np. remont domu, zakup mebli, zwierząt. Kontakt prywatny Rodzica Adopcyjnego z adoptowanym lub jego rodziną, a więc poza koordynatorami i siostrami misjonarkami, wyklucza sponsora i dziecko z programu. Pomoc rodzinie może być nadal kontynuowana, ale prywatnie, na własną odpowiedzialność, ponieważ program musi dbać o jednakowe traktowanie wszystkich podopiecznych.
- Istnieje możliwość robienia dodatkowych zakupów dla dziecka w tzw. Sklepiku na miejscu w Zambii. Szczegóły w zakładce danej placówki misyjnej na stronie www.adopcjaserca.org.
- Jeżeli w trakcie trwania adopcji znacznie poprawi się sytuacja finansowa rodziny podopiecznego, proces adopcji ulegnie zakończeniu. O tej sytuacji będą informowani zarówno Rodzice Adopcyjni, jak i rodzice/opiekunowie dziecka. Oczywiście istnieje możliwość, za pośrednictwem Misji, zrobienia dziecku pożegnalnych zakupów w Sklepiku, wysłania pożegnalnej paczki lub/i listu.
- Należy niezwłocznie zawiadomić Koordynatorki programu, jeśli zaistniała którakolwiek z poniższych sytuacji:
– opłaty adopcyjne uiszczane są z konta bankowego innej osoby niż Rodzic Adopcyjny (matki, ojca, krewnego) i na przelewie będą dane innej osoby;
– w przypadku zmiany nazwiska (zmiana stanu cywilnego);
– rozbieżności nazwisk pomiędzy nazwiskiem zgłoszonym do adopcji, a nazwiskiem na koncie bankowym;
– zmiany adresu do korespondencji. Jest to niezmiernie ważne, gdy chcemy wysłać list lub rysunek od dziecka. Zdarza się, że adres jest już nieaktualny i list wraca;
– zmiany adresu e-mailowego. - Jeżeli istnieją jakieś powody, dla których adopcja nie może być kontynuowana, prosimy o jak najszybsze poinformowanie o tym koordynatora, podając imię, nazwisko, jak również numer kartoteki dziecka.
- Wszelkie wątpliwości, pytania, prosimy kierować drogą mailową do koordynatorów. Obiecujemy dołożyć wszelkich starań do ich wyjaśnienia. Jednak z uwagi na to, że koordynatorzy mają w grupach nawet kilkuset podopiecznych, prosimy o wyrozumiałość i ponowienie pytania w przypadku braku odpowiedzi po 14 dniach.
Ponieważ skuteczna pomoc jest naszą wspólną troską, apelujemy o przestrzeganie powyższego regulaminu. Prosimy również o zrozumienie, że „Adopcja Serca” to dodatkowe obowiązki dla wszystkich zaangażowanych w ten program osób, przy ich innych głównych obowiązkach rodzinnych i zawodowych, i dlatego, jeżeli zdarzają się czasami jakieś niedociągnięcia, to nie wypływają one z ich złej woli, lecz tylko i wyłącznie z nadmiaru pracy.